A cikket a Regus Magyarország (IWG Group) támogatta.
Sokan a létező legjobb megoldásnak tekintik, ha otthon végezhetik a munkájukat. Elsőre lehet, hogy vonzónak hangzik, hogy saját magunk osztjuk be az időnket, megválogathatjuk a társaságunkat, vagy, hogy váltogathatjuk a feladatainkat az otthoni teendőinkkel. De számos hátulütője van a home office-nak, ami akár még a munka rovására is mehet. Most mutatunk ötöt.
Csak magadra számíthatsz
Aki egyedül dolgozik, nem tudja megosztani elképzeléseit egy közösségben, tulajdonképpen korlátot szab saját lehetőségeinek. Néha jó, ha egy munkatárs átlendít minket a holtponton, ha megakadnánk, sokszor még akkor is segítenek a kollégák, amikor nem akarnak. A személyes kapcsolatok óhatatlanul leépülnek, ráadásul ki/lemaradunk a sokszor rendkívül fontos informális folyosói beszélgetésekről, nem tudunk aktívan részt venni egy meetingen, ami akár a karrierünkre is hatással lehet.
Kevésbé leszünk hatékonyak
Ha nem egy professzionális munkakörnyezetben dolgozunk, nehezebb összpontosítani és a legjobb teljesítményt nyújtani. Mindig adódik valami, takarítástól kezdve a mosogatásig, főzésig, amit meg kell csinálni, vagy úgy érezzük, hogy meg kell csinálni, csak addig se kelljen dolgozni. Ráadásul, ha megtudják az ismerőseink, hogy otthonról dolgozunk, azt hiszik, szabadságon vagyunk, és szinte lángol a messenger.
Az ügyfelek a profikat szeretik
Szükség van egy hivatalos üzleti címre és telefonszámra, ha azt akarjuk, hogy komolyan vegyenek minket. Fontos az is, hogy biztosítsunk például tárgyalót, ahol fogadjuk az ügyfeleinket, a nappalink vagy a „sarki kávézó” nem igazán tekinthető annak.
Gyakoribb a kiégés
Antiszociálissá tehet minket, ha nincs egy mosoly, egy biccentés, ami motiválna, vagy csak egyszerűen jobb kedvre deríthetne minket. Otthoni munkavégzés során nem sokan éreznek kényszert, hogy szépen felöltözzenek, sokan egyből az ágyban kezdik a munkát. A testalkat is megszenvedheti a home office-t, óhatatlanul végignassolja az ember a napot. A végén észre sem veszi, de alig dolgozik, a mindennapi szükséges vagy szükségtelen teendők átvették a „hatalmat” és már a legapróbb munkahelyi feladatokat is nehézkesen sikerül elvégezni.
Nincs kezdete és vége a munkaidőnek
Jól hangzik, hogy magam osztom be az időmet, bármikor megszakíthatom a munkát egy kis tévézéssel vagy sporttal és akkor folytatom, amikor akarom. Ez azonban hosszútávon oda vezet, hogy eltűnnek az időhatárok, és tulajdonképpen 0-24-ben dolgozunk, még ha nem is ugyanolyan intenzitással. Ha kommunikáljuk az ügyfelek felé, hogy „bármikor elérnek”, előbb-utóbb tényleg szó szerint veszik, és még hétvégén is csörög a telefonunk. Spirálba hajtjuk önmagunkat, és lehet, hogy csak későn tudatosul bennünk, hogy mennyivel jobb a fix munkaidő.
De akkor mégis mit lehet tenni?
Érdemes „hibridmegoldásokban” gondolkozni, például részidős co-working irodákat használni, ahol egyedül, de mégis más vállalkozókkal együtt dolgozva egy üzleti közösség részének érezhetjük magunkat. Bérelhetünk privát irodát, akár az otthonunkhoz közel, így mégsem home office-ban dolgozunk. Az ilyen profillal rendelkező vállalkozások sokszor forgalmas csomópontok mellé települnek, tehát maximum a közlekedési eszközön töltött időt kell „átvészelni”. Ha az iroda „szürkesége” taszít minket, éljünk a virtuális iroda vagy a businnes lounge lehetőségeivel, ma már számtalan cég kínál ilyesfajta szolgáltatást. Keressünk olyan irodaszolgáltatót, ahol akár csak órákra is ki tudunk bérelni egy helyiséget vagy szolgáltatást, utána akár haza is mehetünk…