Különböző kutatások szerint a szakemberek közel 50 százaléka ma már világszerte távmunkában dolgozza le a munkahét felét. Teljesen elfogadottá vált, hogy bár együtt dolgozunk, szinte sosem találkozunk személyesen.
Íme 7 módszer, amelyekkel hatékonyabbá tehetünk egy távolból dolgozó csapatot:
1. Lépjünk kapcsolatba mindenkivel naponta többször is
Bárhol járnak is a csapat tagjai, a napi megbeszélések összetartják őket, és segítenek szem előtt tartani a célokat. Biztosítanunk kell, hogy a főnökünk és a többi csapattag megérti és bízik abban, amit csinálunk.
2. Használjuk a technológiát a bizalom építésére
Hagyjuk bekapcsolva a chatablakot vagy a webkamerát egész nap. Ezzel úgy kommunikálhatunk a csapatunkkal, mintha ott ülnénk egymás mellett: bármikor kérdezhetünk egymástól, és megoszthatjuk ötleteinket. Egy másik lehetőség, hogy egy automatizált, mini projektmenedzselő rendszerrel jelentünk minden kis előrelépést – ha valaki elkészül egy feladattal, a csapat kap egy figyelmeztetést. Így mindenki képben marad, és a hatékonyságunkat is összevethetjük a többiekével.
3. Adjuk meg minden csapattagnak a lehetőséget, hogy professzionális munkatérben dolgozhasson
Mindenkinek szüksége van egy csendes, nyugodt munkahelyre, ami nem feltétlenül áll rendelkezésre otthon. Egy külön munkahely, távol az otthoni zavaró tényezőktől nagyban megnöveli a távolból dolgozók hatékonyságát. A Regus BusinessWorld tagság például egy állandó iroda költségeinek a töredékéért tud megoldást erre a problémára.
4. Tartsuk magunkat szigorúan a szabályokhoz és célokhoz
Hogy a távmunkás munkatársaink ne érezzék magukat elszigeteltnek, szigorú szabályokra van szükség. A kijelentkezés rendjét, a minőségellenőrzési pontokat és a napi célokat tartani kell. Akár új szerződéseket is készíthetünk, amelyek segítenek megértetni az emberekkel, hogy mindenben tartaniuk kell magukat a szabályokhoz.
5. Találkozzunk személyesen is
Évente egyszer vagy kétszer gyűjtsük össze a teljes csapatot egy személyes találkozóra. Lehet ez egy céges kirándulás vagy egy stratégiai megbeszélés. Keressünk egy olyan találkozóhelyet, amely mindenki számára könnyen elérhető, ne rendeljünk be mindenkit a központba.
6. Építsük a csapatszellemet
Szervezzünk online játékokat hetente, rendszeres műveltségi vetélkedőt Skype-on, vagy egyszerűen csak használjuk a kommunikációs eszközöket kapcsolatépítésre is, ne csak munkára. Fontos, hogy a távoli csapatunk ne csupa idegenből álljon.
7. Találkozzunk mindenkivel külön is
A központon kívülről dolgozó munkatársak alkalmazásával szemben a leggyakoribb ellenérv a vezetői bizalmatlanság: a vezetőség aggódik amiatt, hogy a távoli dolgozók mivel töltik az idejüket. Ezért érdemes gyakran találkozni a főnökkel, áttekinteni a hatékonyságról szóló jelentéseket, rendszeresen beszámolni a sikerekről, meghallgatni a visszajelzéseket, és együtt meghatározni a célokat.
Önnek milyen tapasztalatai vannak a távmunkával kapcsolatban? Szóljon hozzá!