Elmondható, hogy munkahelyünkön mindannyian szeretünk kiemelkedően teljesíteni, azonban abba nem mindig gondolunk bele, hogy a nyolc órás munkaidő alatt produkált teljesítményünket számos olyan tényező befolyásolja, melyek kívül esnek az iroda falain és a munkában töltött időszakon. Ezért összeszedtünk néhány módszert, melynek segítségével bárki hatékonyabbá válhat munkájában.
Az étkezés problémája egyike a legalapvetőbb ilyen módszereknek, ugyanis a változatos és egészséges táplálkozás nemcsak a betegségek elkerülésében játszik kiemelt szerepet, hanem a szellemi erőnlét fenntartásában is. A telített zsírsavak és a túlzott cukormennyiség elhagyása étrendünkből, valamint az omega-3 zsírsavak, a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása pozitív hatással van az ember memóriájára és mentális teljesítményére egyaránt. A kiegyensúlyozott étkezés mellett pedig kulcsfontosságú a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, valamint az ezt elősegítő, rendszeres testmozgás is.
A multitasking az utóbbi évtizedekben vitathatatlanul életünk szerves részévé vált. Azonban – ahelyett hogy növelné produktivitásunkat – gyakran éppen lelassítja a munkavégzést. Bizonyított, hogy az emberi agynak körülbelül nyolc másodpercig tart egy adott információt beépíteni a memóriába. Viszont amikor egyszerre több (akár négy-öt) feladatot végzünk, például telefonon beszélünk valamilyen adminisztrációs tevékenység közben, nem valószínű, hogy a hallott vagy olvasott adatokat meg fogjuk tudni jegyezni. Ilyen esetekben tehát érdemes kiválasztani a legsürgősebb teendőt és először arra fókuszálni, mivel így valószínűleg gyorsabban sikerül majd elvégezni különféle feladatainkat.
A felnőtt kor elérésére az ember agya rengeteg idegi kapcsolatot hoz létre, melyen keresztül elő tudja hívni emlékeit, és melyek segítségével meg tudja oldani a már ismert problémákat. Azonban, ha mindig ezeket a kapcsolatokat használja, az agy nem tud új összeköttetéseket létrehozni, vagyis nem tud fejlődni sem. Következésképp minél többféle feladat megoldására használjuk agyunkat, annál jobban fog működni a memóriánk is.
Éppen ezért érdemes az emlékezést fejlesztő játékokkal tölteni szabad időnk egy részét, például memóriajátékkal, de az olyan foglalatosságok, mint a zsonglőrködés, a hangszeren való játszás, vagy akár a varrás is pozitív hatással vannak az agy produktivitására. Ezenkívül egy új nyelv tanulása is segíthet szellemi erőnlétünk felpezsdítésében. Mindemellett jó módszernek bizonyulhat az is, ha egyes dolgokat rövidítések, rímek vagy alliterációk segítségével jegyzünk meg, vagy valamilyen képpel próbáljuk „agyunkba vésni”. Továbbá az is kifizetődő lehet, ha egy jól ismert helyen vagy útvonalon képzeletben elhelyezzük azokat a dolgokat vagy adatokat, melyekre emlékezni akarunk. Kezdetnek próbáljuk meg például a bevásárlólistánkon szereplő élelmiszereket mentálisan elhelyezni házunk különböző pontjain, majd – ha már működik – terjesszük ki ezt a módszert más feladatokra is.